Odrażające grosze praskie Władysława II Jagiellończyka

Długo zastanawiałem się czy zaprezentowane w artykule dwa poniższe grosze praskie Władysława II Jagiellończyka (1471-1516) zostały wybite w legalnie funkcjonującej mennicy czy może to wyroby pochodzące z fałszerskiego warsztatu. Za fałszerstwem przemawia szkaradne wyobrażenie lwa czeskiego i toporna obła korona, liternictwo w legendzie otokowej też wzbudza wątpliwości, zwłaszcza w wewnętrznym pierścieniu. Z pewnością stemple wykonał ten sam mincerz, który jednak nie grzeszył poczuciem estetyki i zdolnościami rytowniczymi albo dość często popijał winko w mennicy. Łapy lwa wyglądają jak główki chińskiego czosnku, a nie łapy drapieżnika z pazurami. Zresztą wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcia.

01

Grosz praski Władysława II Jagiellończyka w menniczym stanie zachowania.
Waga: 2,98 g, średnica: 27 mm. Fot. Archiwum autora

02

Grosz praski Władysława II Jagiellończyka – dzieło tego samego mincerza co pierwszy egz. Waga: 2,40 g, średnica: 27 mm. Fot. Archiwum autora

Waga groszy praskich Wł. Jagiellończyka waha się od 2,30 g do 3,00 g, natomiast średnia waga groszy praskich wynosi 2,65 g. Do wybicia groszy używano srebra próby 0,497, czyli prawie pół na pół srebra i miedzi, zatem do wybicia jednej monety używano ok. 1,32 g czystego srebra. W przypadku grosza ukazanego w pierwszej kolejności trudno mówić o fałszerstwie, bowiem jest wykonany z dobrego srebra i waży prawie 3 gramy. Mało tego, jest wybity centrycznie jak na pokaz, co należy do rzadkości. Jaki jednak interes miałby fałszerz w tym, aby wybijać monety z dobrego srebra, w dodatku o pełnej wadze? Oprócz politycznego, bardzo kosztownego interesu, nie miałby żadnych korzyści. Jedynie symbole królewskie/państwowe zostały ukazane w sposób ośmieszający i pohańbiony. Waga drugiego egzemplarza jest już na poziomie uprawdopodobniającym fałszerstwo o charakterze politycznym, ale nie ekonomicznym. Chyba, że jest to moja nadinterpretacja i rzeczywiście wynik nadmiaru spożywanego wina, czy raczej piwa przez załogę mennicy.

03

Grosz praski Władysława II Jagiellończyka – bezsprzecznie oryginalny, menniczy egz. Waga: 2,78 g, średnica: 28 mm. Fot. Archiwum autora

Dla porównania prezentuję powyżej grosz praski pochodzący z legalnej mennicy. Kolokwialnie ujmując „nie ma się do czego przyczepić”. Dobre srebro, waga powyżej średniej, liternictwo zgodne z epoką i godny wizerunek lwa czeskiego.

Żywię nadzieję, że ktoś z rodzimych i czeskich Czytelników specjalizujących się w mennictwie tego władcy natrafił na podobne egzemplarze i udzieli odpowiedzi na pytanie czy moje wątpliwości są uzasadnione czy też nie?


Bibliografia (źródła internetowe):

http://stribrnak.cz/prazsky-gros/


Artykuł pierwotnie został opublikowany w 2017 r. w kwartalniku numizmatycznym – numizmatyków z miast Jastrzębie Zdrój, Praszka, Wieluń – „GROSZ” (nr 151, s. 21-22).

2 myśli w temacie “Odrażające grosze praskie Władysława II Jagiellończyka

Add yours

  1. Hello, both coins are official and authentic. According to Haskova typology it is variant XII./f. from 1494-1502. It was time of bad looking coins. Greetings form Czech republic.

    Polubienie

Dodaj komentarz

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑