Portugał koronny Zygmunta III Wazy z puncą Potockich na 82 aukcji AUREA Numismatika w Pradze!

Za nieco ponad tydzień, dokładnie w przyszłą sobotę 2 grudnia br. o godz. 9.00 odbędzie się w Pradze licytacja monet zorganizowana przez czeski dom aukcyjny AUREA Numismatika. Wśród wyjątkowo pięknych monet, zwłaszcza czeskich i morawskich, pojawił się swoisty polski rodzynek. Mowa tu o grubym nominale jakim jest portugał, czyli dziesięć dukatów Zygmunta III Wazy wybity w Krakowie około 1595 roku.

Portugal koronny Zygmunta III Wazy (cca 1595)

Portugał koronny Zygmunta III Wazy (1587-1632) wybity ok. 1595 r. Kop. 1430, Gum. 1266, Hu-Cz. 1665. Złoto, waga 34,92 g. Fot. AUREA Numismatika

Niewątpliwie jest to bardzo rzadka moneta, jakby tego było mało o jakże zacnej proweniencji. Pochodzi bowiem ze zbioru rodziny Potockich, solidnie przetrzebionego przez zawieruchę wojenną i powojenną. Jeśli ktoś jest spostrzegawczy to z pewnością zauważył, że po lewej stronie od ucha króla Zygmunta, na godzinie dziesiątej znajduje się jakiś „znaczek” – jest to punca z herbem Pilawa Potockich. Dzięki tej puncy wartość monety znacznie wzrasta.

Herb Pilawa

Przybliżenie na puncę z herbem Pilawa Potockich

Widać wyraźnie, że kolekcjonerskie ciśnienie stale rośnie. Cenę wywoławczą ustalono na poziomie 300.000 koron czeskich (około 50.000 zł). Jeszcze wczoraj tj. 23 listopada cena wynosiła dwukrotność ceny wywoławczej, dzisiaj jest to już 650.000 koron czeskich. A to dopiero licytacja elektroniczna, właściwa licytacja „z sali” za tydzień. Nie zdziwię się jak padnie rekord.

Miłośnicy mennictwa pierwszego polskiego monarchy z dynastii Wazów z pewnością nie przepuszczą takiej okazji i z wypiekami na twarzy będą śledzić przebieg aukcji. Całe szczęście dla mnie i mojego portfela, że nie przepadam za tym królem 😉

https://livebid.cz/auction/aurea_82/detail/305

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: