Nierób kradł srebro z trzebińskiej huty

W sobotnim („weekendowym”) numerze katowickiej popołudniówki „Wieczór” z 8-10 kwietnia 1983 r. pojawił się dość intrygujący artykuł zatytułowany „Zarobek – milion złotych. Kradli srebro”. W przywołanym tekście jeden z akapitów dotyczy „nieroba”, który dopuścił się kradzieży. Mianowicie ukradł on srebro z trzebińskiej huty.

Zakłady Metalurgiczne w Trzebini specjalizują się m.in. w produkcji srebra, które później w postaci sztab wędruje do innych zakładów. Wiedział o tym 24-letni Krzysztof B. zatrudniony ongiś w hucie. Piszemy ongiś, gdyż w chwili popełnienia przestępstwa był nierobem. 14.09. ub. roku przedostał się na teren zakładu i łomem podważył wieko jednej ze skrzyń, w której spoczywały srebrne sztabki. Złodziej zabrał jedną, wartości 290 tys. zł (cena państwowa).

Nie dość, że nierób to w dodatku złodziej umniejszający wielkość socjalistycznej Ojczyzny Polski Ludowej swą paskudną złodziejską naturą. Pewnie jeszcze pijak, wszak wiadomo, że jak pijak to złodziej, bowiem każdy pijak to złodziej!

ZMT

Srebrny medal o wadze jednej uncji trojańskiej wybity w Mennicy Państwowej w 1994 r. z okazji stulecia Zakładów Metalurgicznych „Trzebinia”. Stempel lustrzany, waga 31,12 g, średn. 40 mm. Fot. Archiwum autora

Zakłady Metalurgiczne w Trzebini w szczytowym okresie swojej działalności produkowały rocznie tysiąc ton srebra próby 0,9999 i pięćset kilogramów „czterodziewiątkowego” złota, czyli czystego srebra i złota. Trzebińska huta była krajowym potentatem w wytopie kruszców szlachetnych. To co obecnie po niej zostało nie jest nawet karłowatym cieniem dawnej świetności.

Budynki_dawnej_huty_cynkowej

Trzebińska huta na widokówce sprzed I WŚ. Fot. Urząd Miasta w Trzebini

Osoby wrażliwe na kwestie ekologiczne podnoszące larum w chwytliwym w ostatnich latach temacie smogu pewnie nie pamiętają gęstej hutniczej mgły na trzebińskich ulicach w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Huta przetrwała obie Wojny Światowe, ale transformacja ustrojowa 1989 roku odbiła jej się czkawką, która docelowo wywołała śmiertelne zachłyśnięcie na pocz. XXI w. Zaprezentowany medal towarzyszył obchodom stulecia powstania huty i obecnie jest to jedna z ciekawszych pamiątek po hucie. Rzadko który zakład pracy w Polsce mógł sobie pozwolić na zlecenie wybicia pamiątkowego medalu w czystym srebrze. Zwykle okolicznościowe medale wybijano lub odlewano z brązu lub mosiądzu.

Budynki_dawnej_huty_Trzebinia_stan_z_1931_r

Trzebińska huta na fotografii z 1931 roku. Fot. Urząd Miasta w Trzebini

Zakłady Metalurgiczne Trzebinia zostały zlikwidowane, ale w ramach pocieszenia zawsze można iść do pobliskiego niemieckiego hipermarketu celem zakupu rajstop albo kubraczka w panterkę reklamowanych przez śliczną blond piękność Heidi Klum.

Heidi_Klum_Judges_Red_Carpet_event_April_2014_(cropped)

Heidi Klum. Fot. Mingle Media TV
https://www.flickr.com/photos/minglemediatv/13976751304

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: