Nieznane fałszerstwo z epoki halerza raciborskiego Jana V Młodszego

Ponad sześć lat temu na rynku kolekcjonerskim pojawiła się niezwykła i nienotowana nigdy wcześniej moneta. Niepozorny miedziany krążek po bliższych oględzinach okazał się być fałszerstwem na szkodę emitenta halerza raciborskiego Jana V Młodszego (1456-1493). Gdyby to było legalne bicie to moneta powinna być wykonana co najmniej ze „słabego srebra”. Wedle słów prof. Borysa Paszkiewicza – bezsprzecznego autorytetu w dziedzinie średniowiecznego mennictwa śląskiego – datację fałszerstwa należy określić ze względu na chronologię oryginału po 1450 roku.

halerz_raciborski

Na awersie: hełm rycerski z klejnotem – parą rogów bawolich Przemyślidów opawskich (nie zachowały się na monecie) zwrócony w prawo (herald.) w obwódce, w otoku napis: MONETO rozetarozeta RATI

Na rewersie: Połukoło z siedmioma szprychami i połuorzeł z łapą i czterema piórami, w otoku napis: MONITOE rozeta RTBOR[II?] rozeta

halerz_raciborski2

Fałszywy halerz raciborski Jana V Młodszego. Fotografie w świetle sztucznym i dziennym. Waga: 0,26 g., średnica: 13 mm. Fot. Archiwum autora

Wspólnymi siłami ustaliliśmy, że moneta została wybita z dużą dozą prawdopodobieństwa na którymś z zamków na terenie obecnej Słowacji, w których rezydowały zbrojne grupy husyckie i urządzały warsztaty fałszerskie.

Co ciekawe na monecie widoczne jest jedyne takie wyobrażenie herbu Raciborza, jest on odwrotny w porównaniu do wszystkich znanych wyobrażeń zarówno z innych halerzy raciborskich jak i z pieczęci miejskich czy współczesnych weksyliów. Tylko na tej monecie połukoło zwrócone jest heraldycznie w prawo, natomiast połuorzeł zwrócony jest heraldycznie w lewo.

herby_raciborza

Po lewej stronie przedwojenny herb Raciborza, po prawej aktualnie obowiązujący herb. Fot. Wikimedia Commons

Z wielką satysfakcją pragnę w tym miejscu poinformować Czytelników, że zaprezentowane powyżej fotografie halerza raciborskiego zostaną opublikowane w najnowszym dziele prof. Paszkiewicza o śląskim mennictwie XV-wiecznym pt. „Silesiorum moneta, to jest mennictwo śląskie w latach 1419-1526”. Od wydania „Pieniądza górnośląskiego w średniowieczu” minęło już 17 lat. Przez ten czasokres stan wiedzy nt. mennictwa śląskiego znacznie poszerzył się, zwłaszcza w kontekście odkryć skarbów fałszywych monet, czego przykładem jest choćby ukazany na moim blogu halerz. Najwyższy czas! Osobiście nie mogę się już doczekać premiery książki.


Zainteresowanym herbem Raciborza polecam zapoznanie się z poniższym dokumentem.

Wójcikowski K., Fidura R., Uzasadnienie heraldyczno-historyczne projektów symboli gminy i miasta Racibórz, Łódź – Laski Szlacheckie 2013.

https://www.raciborz.pl/download/905.pdf

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: