Starożytny posąg w Młoszowej? Tak, i jego wyjątkowa historia

Niepisana zasada mówi, że najciekawsze miejsca, częstokroć obfitujące w zaskakujące historie są usytuowane blisko nas. Nie inaczej jest w przypadku Ziemi Chrzanowskiej, a ściślej Gminy Trzebinia.

Do niedawna do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Młoszowej tłumnie przybywali mieszkańcy powiatu chrzanowskiego spragnieni wrażeń artystycznych, bowiem była tu organizowana coroczna operetka. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nieopodal sceny, w przylegającym do pałacu lesie ukryty jest w gęstwinie drzew imponujący posąg Światowida z 1869 r. (niestety obecnie niszczejący), który nieco ponad dwadzieścia lat wcześniej został wyłowiony z rzeki Zbrucz k. wsi Liczkowce na Podolu. O ile datację zbruczańskiego oryginału określa się na IX w., o tyle obiekt z Młoszowej to kopia wykonana na polecenie właściciela wsi Juliusza Hieronima Florkiewicza h. Ozdoba, licząca circa 150 lat.

Zabieg wstawienia kopii posągu do pobliskiego lasu wpisywał się w misterny plan nadania miejscu charakteru wyjątkowości i niewątpliwie jest to wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie powiatu, ale i również województwa małopolskiego – co warto podkreślić i wyeksponować.

Mloszowa_Swiatowid

Posąg Światowida ze Zbrucza – kopia z 1869 roku. Zespół Pałacowo-Parkowy
w Młoszowej (pow. chrzanowski).  Stan na czerwiec 2012 r. Fot. Archiwum autora

Wprawdzie poszukiwacz starożytności bez problemu trafi do Muzeum Archeologicznego w Krakowie, aby obejrzeć oryginalny posąg i kupić miniaturową kopię, jednakże nie każda gmina w Polsce posiada na swoim terenie zabytek takiej klasy.

Jedna myśl na temat “Starożytny posąg w Młoszowej? Tak, i jego wyjątkowa historia

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: