Tyskich frykasów ciąg dalszy

Po opublikowaniu artykułu dot. chrzanowskiego żetonu piwnego Tyskie, Czytelnik z Chrzanowa przesłał mi fotografię dokumentu o zaskakującej treści!

Rzeczony dokument to pismo datowane na 17 sierpnia 1938 r., sygn. 712/62i/M, którego adresatką była restauratorka z Jaworzna – Wanda Strzałowa. Pani Strzałowa za trzy dni od daty widniejącej na piśmie tj. 20 sierpnia brała ślub i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że na tą okoliczność Browar Książęcy w Tychach sprezentował okrągłe 100 litrów piwa! Jak można zauważyć pismo utrzymane jest we właściwym dla międzywojennej korespondencji stylu i oprócz życzeń dla przyszłych małżonków zawiera wyszukane kurtuazyjne zwroty i inne uprzejmości.

Nadawcą pisma był inż. dypl. Adam Ehrenberg – dyrektor Browaru Książęcego w Tychach, z siedzibą w Mikołowie w imieniu Zarządcy Przymusowego Dóbr i Zakładów Przemysłowych Ks. v. Pless (Księcia pszczyńskiego, w polskim zarządzie komisarycznym- przyp. autora) dra Jana Zieleniewskiego, urzędującego wówczas w Katowicach na ul. Powstańców 46. Inż. Ehrenberg, jak wynika z treści pisma, zlecił Franciszkowi Orczykowi z Chrzanowa, o którym pisałem w poprzednim artykule (LINK), dostarczenie na uroczystość weselną p. Wandy pięćdziesiąt litrów piwa jasnego i pięćdziesiąt litrów piwa słodowego marki Tyskie. Z przesłanej fotografii dokumentu można się również dowiedzieć, że chrzanowska Reprezentacja Tyskiego Browaru prowadzona przez ww. Franciszka Orczyka mieściła się przy ul. Sokoła 14.

Chrzanów - dokument Tyskie

Pismo dyrektora Browaru Książęcego w Tychach inż. dypl. Adama Ehrenberga w imieniu Zarządcy Przymusowego Dóbr i Zakładów Przemysłowych Ks. v. Pless dra Jana Zieleniewskiego z 17 sierpnia 1938 r. do restauratorki z Jaworzna p. Wandy Strzałowej. Fot. Archiwum autora

Łączna wartość hektolitra piwa obu gatunków to 62 zł. Zgodnie z „Małym rocznikiem statystycznym” na 1938 i 1939 r. miesięczne uposażenie zasadnicze kaprala Wojska Polskiego utrzymującego rodzinę wynosiło 167 zł, posterunkowego Policji Państwowej 150 zł, natomiast górnik Zagłębia Krakowskiego, czyli np. z Jaworzna albo Sierszy, przeciętnie otrzymywał 84 gr na godzinę – najmniej w całym przemyśle wydobywczym II Rzplitej. Dla porównania górnik z Sosnowca 1 zł/h, górnik z Katowic 1,23 zł/h. Przy czym należy pamiętać, że praca w górnictwie węglowym w międzywojniu nie była ani stała ani wymiar godzinowy nie był unormowany jak dzisiaj. Zatem jeśli nie było w danym momencie zapotrzebowania na węgiel (nie było to specjalnie rzadkie zjawisko zwłaszcza w latach trzydziestych) to kopalnia redukowała zatrudnienie o połowę lub o trzy czwarte, a w drastycznych przypadkach zamykano kopalnię i cztery pobliskie wsie na obiad jadły zupę z pokrzywy lub sznycelki z psiego mięsa tzw. „klaskane” (zwierzęta domowe w Trzebini w latach trzydziestych praktycznie nie występowały na ulicach). Kilogram chleba żytniego w 1938 r. w Krakowie przeciętnie kosztował 34 gr, w Katowicach natomiast 33 gr. Analogicznie kilogram wieprzowiny 1,41 zł i 1,42zł, kilogram ziemniaków 9 gr i 10 gr etc. Przytoczone cyfry mówią same za siebie.

Kim była p. Wanda Strzałowa z Jaworzna? Dlaczego cieszyła się aż takimi względami? Gdzie była restauracja, którą prowadziła?

Prawdopodobnie jej restauracja, gdziekolwiek była, współpracowała z Tyskim Browarem, a te sto litrów piwa to była pewna forma prezentu ślubnego i niejako inwestycja producenta w przyszłość wspólnych relacji biznesowych. Może uda się to jeszcze kiedyś ustalić bezsprzecznie.

Jedno jest pewne – inżynier Adam Ehrenberg miał gest… Miał również niezły wywiad…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: