Medale Piotra Chodorowicza (1954-2011)

W niniejszym artykule chciałbym przybliżyć Czytelnikom sylwetkę wielokrotnie nagradzanego w Polsce i zagranicą artysty rzeźbiarza i medaliera związanego z Nowym Targiem – Piotra Chodorowicza. Jego prace cechuje prawdziwy kunszt artystyczny. Osoby wrażliwe na piękno sztuki dostrzegą od razu iskrę bożą artysty uzewnętrznioną choćby w zaprezentowanych przeze mnie medalach.

Piotr Chodorowicz urodził się w Nowym Targu w 1954 r. Studiował na UMCS w Lublinie i ASP w Krakowie w pracowni rzeźby prof. Mariana Koniecznego. W trakcie studiów na ASP w Krakowie znalazł się w zainteresowaniu organów bezpieczeństwa PRL. Zachował jednak niezłomną postawę wobec czego był później represjonowany. Już jako działacz NSZZ „Solidarność”, ściślej z-ca przewodniczącego KZ w Urzędzie Miasta w Nowym Targu był rozpracowywany (Sprawa Obiektowa krypt. „Związkowcy”). Dwa dni po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany i osadzony w AŚ Rzeszów Załęże (obecnie ZK Rzeszów) jako „polityczny”. Końcem kwietnia 1982 r. został zwolniony z aresztu, ale represje nie skończyły się – nadal był rozpracowywany. Do lutego 1984 r. nie mógł wyjeżdżać z kraju zarówno do krajów kapitalistycznych jak i krajów orbitujących wokół Związku Radzieckiego. Doświadczenia z niewoli z pewnością odcisnęły piętno i pozostawiły trwały ślad w psychice artysty. Wystarczy spojrzeć na awers poniższego medalu czy plakiety stworzone w 1982 r. tj. „Załęże – Wychodzić” i „Załęże – Przesłuchanie” i niczego już dodawać nie trzeba.

CHP1

Medal z okazji Ogólnopolskiej Wystawy Muzeów PTTK w Nowym Targu. Brąz patynowany, waga: 344 g., średn. 100 mm, niesygnowany (1984 r.). Fot. Archiwum autora

Gros realizacji dotyczy tematyki sakralnej i człowieka – jako istoty niedoskonałej, chciałoby się powiedzieć jak trzcina na wietrze, a także różnym aspektom życia ludzkiego np. przejmujące w swym dramatyzmie medale pt. „Kąpiel” (1995 r.) czy „Rodzina” (1986 r.). Tym tematom artysta poświęcił wiele atencji. W twórczości pojawia się, co zrozumiałe, tematyka podhalańska i miasto Nowy Targ. Jest to dobrze widoczne na medalach np. „Rekolekcje Podhalańskie” (2002 r.) albo „Medal Pamiątkowy Podhala” (2008 r.) czy medal „Za zasługi dla Gimnazjum w Rabie Wyżnej” (2002 r.). Artysta rzecz jasna nie ograniczał się li tylko do regionu Podhala. Znany jest medal wykonany w 1995 r. dla Państwowej Szkoły Muzycznej w Elblągu i medal milenijny dla Chicago z 2000 roku. Niektóre medale zostały poświęcone wybitnym osobom zupełnie niezwiązanym z Podhalem. Dla przykładu wymienię tylko medal z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego (1982 r.). Cechą wspólną większości medali poświęconych Nowemu Targowi jest wyobrażenie św. Katarzyny – symbolu miasta. Najlepszym tego przykładem jest poniższy medal.

CHP2

Medal pamiątkowy z okazji 650-lecia miasta Nowy Targ. Brąz, waga: 183 g., średn. 80 mm, sygn. CHP, numerowany (1996 r.). Po śmierci artysty poprawki nanosił jego syn Jan Chodorowicz. Fot. Archiwum autora

Herb Nowego Targu

Herb Nowego Targu z wyobrażeniem św. Katarzyny. Fot. Wikimedia Commons

W 2012 r. w Galerii Sztuki Jatki BWA w Nowym Targu, z którą Piotr Chodorowicz był związany od początku jej istnienia tj. 1991 roku, odbyła się wystawa retrospektywna twórczości artysty. Na tę okoliczność powstało wydawnictwo, w którym zostały zaprezentowane liczne realizacje, w tym medale. Elektroniczna wersja publikacji dostępna jest pod poniższym adresem.

https://www.nowytarg.pl/images/wystawy/piotr_chodorowicz_prezentacja.pdf

[Dostęp: 07.09.2017 r.]

Polecam uwadze Czytelników oczywiście rozdziały dot. medali i plakiet, warto jednak zajrzeć również do innych rozdziałów, szczególnie na stronę 29, na której opublikowana została reprodukcja obrazu Matki Boskiej Załęskiej. Obraz został namalowany najpewniej w areszcie na papierze pakowym przy użyciu pasty do zębów i pasty do butów!


W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować za pomoc Pani Dominice Wolskiej z Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu i Pani Kindze Chromy z Galerii Autorskiej Rzeźby prof. Bronisława Chromego.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: