Medale i plakiety Bronisława Chromego

Niewątpliwie każdy kiedyś widział imponującą rzeźbę ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego usytuowaną przy wzgórzu wawelskim w Krakowie, czy jednak zastanawiał się ktoś czyjego dłuta jest ta rzeźba? W niniejszym artykule postaram się zaprezentować Czytelnikom, zwłaszcza tym zainteresowanym specyficzną gałęzią numizmatyki jaką jest medalierstwo, twórczość krakowskiego artysty rzeźbiarza, której spora część dotyczy właśnie medali i plakiet – czcinajgodniejszego Mistrza Bronisława Chromego.

smok_wawelski

Rzeźba Smoka Wawelskiego, bozzetto, brąz patynowany 31 x 14 x 17 cm, sygnowana na spodzie B.CHROMY. Fot Desa Unicum

 

Artysta urodził się w 1925 r. w Leńczach k. Lanckorony (woj. małopolskie, pow. wadowicki, gm. Kalwaria Zebrzydowska). Przez całe życie związany jest z szeroko rozumianą sztuką, przy czym rzeźba stanowi główną jego specjalizację. Swoje szlify zdobywał pod okiem legendarnego sepleniącego „dziadunia” Xawerego Dunikowskiego, jest profesorem ASP w Krakowie. Zasadniczo wypadałoby w tym miejscu poprzestać na tych kilku lakonicznych informacjach biograficznych tytułem wstępu – wszak to dzieła świadczą o wielkości Twórcy, a nie tytuły…


Pełna wersja artykułu dostępna jest w wersji papierowej jako „Medale i plakiety Bronisława Chromego. Przyczynek do badań nad twórczością artysty”. Zainteresowani publikacją mogą się w tej sprawie kontaktować poprzez formularz na blogu lub bezpośrednio na skrzynkę e-mail autora – piofel59@gmail.com.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: