Kopernik miał rację. O bonach TAURON Wydobycie jeszcze kilka słów

W ub. roku Spółka TAURON Wydobycie rozpoczęła emisję bonów żywieniowych dla górników KWK „Janina” w Libiążu i KWK „Sobieski” w Jaworznie, o czym pisałem w 145 numerze „Grosza”. W roku bieżącym emisja jest kontynuowana, ale zmienił się producent i niestety jest to zmiana na gorsze. Zarówno pod względem estetycznym, jakościowym jak i zabezpieczeń.

Bon Tauron Wydobycie

Bon żywieniowy o nominale 13,29 zł w barwie błękitnej /Październik 2016 r./ Fot. Archiwum autora

Podstawowa zmiana dotyczy rodzaju zastosowanego w druku papieru – jest to zwykły biały papier o gramaturze nieco wyższej niż papier do kserokopiarek, bez znaków wodnych czy kolorowych nitek, ale z wtopionym paskiem holograficznym. Zastosowana technika druku to… Kolorowy druk laserowy. Wymiary uległy zmianie i obecnie są to minimalne pod względem formalnym wymiary tj. 100 mm x 50 mm. Zarówno numer kolejny bonów, nominał jak i data ważności to druk laserowy w barwie czarnej. Za druk bonów odpowiedzialny jest Zakład Poligraficzno-Pieczątkarski „RODAR” z Jaworzna.

Podsumowując, im bardziej przyglądam się ukazanemu powyżej bonowi tym bardziej mam nieodparte wrażenie jakbym widział jakąś wiariację na temat bonów Sodexo lub biletów miesięcznych komunikacji miejskiej. Czy tak powinien wyglądać druk zabezpieczony? Jak widać na powyższym przykładzie gdyby naciągnąć nieznacznie prawo Kopernika-Greshama to miałoby ono również zastosowanie w przypadku pieniądza zastępczego jakim niewątpliwie są opisywane bony żywieniowe.


Artykuł pierwotnie został opublikowany w pierwszym kwartale br. w kwartalniku numizmatycznym – numizmatyków z miast Jastrzębie Zdrój, Praszka, Wieluń – „GROSZ” (nr 148, s. 14).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: