Bony żywieniowe Kopalni „Janina” w Libiążu i „Sobieski” w Jaworznie

Na początku 2015 r. Spółka Akcyjna TAURON Wydobycie z siedzibą w Jaworznie (wcześniej Południowy Koncern Węglowy S.A.) rozpoczęła emisję bonów żywieniowych (kuponów profilaktycznych) „…na realizację posiłków profilaktycznych oraz zapewnienie realizacji tych bonów w punktach (placówkach) gastronomicznych i handlowych dla pracowników TAURON Wydobycie S.A….”. W skład spółki TW wchodzą dwie Kopalnie Węgla Kamiennego stanowiące integralną część dawnego Zagłębia Krakowskiego tj. ZG „Janina” w Libiążu (pow. chrzanowski, woj. małopolskie) i ZG „Sobieski” w Jaworznie (woj. śląskie).

Górnikom ww. kopalni codziennie przysługuje kwota 13,29 zł, stanowiąca nominał bonów, na posiłek profilaktyczny, zwany również regeneracyjnym do wykorzystania w stołówkach zakładowych przy ZG „Sobieski”, Rejon Sobieski i Piłsudski, a także przy ZG „Janina”. W praktyce jednak bony służą głównie do realizowania zakupów w wyznaczonej sieci punktów handlowych na terenie Jaworzna, Libiąża, Chrzanowa, Trzebini, Chełmka, Oświęcimia i Wadowic.

bon1

Bon żywieniowy o nominale 13,29 zł w barwie błękitnej /Listopad 2015 r./. Fot. Archiwum autora

Okres emisji został przewidziany na lata 2015-2017, szacunkowy nakład wszystkich bonów ma wynieść docelowo 4.244.122 szt., przy czym nakład może ulec zmianie. Założono również, że wartość nominalna bonów będzie ulegać zmianie w oparciu o wskaźnik inflacji na poziomie 2,5% w stosunku do roku poprzedniego, zatem można się spodziewać bonów o nominałach 13,29 zł, 13,62 zł, 13,96 zł i 14,31 zł.

bon2

Bon żywieniowy o nominale 13,29 zł w barwie pomarańczowej /Grudzień 2015 r./. Fot. Archiwum autora

Zaprezentowane w artykule bony zostały wydrukowane jednostronnie na kremowym papierze z wtopionymi czerwonymi i niebieskimi nitkami. Papier zabezpieczony jest także znakami wodnymi w postaci poziomo ułożonych herbów górniczych – perlik i żelazko alias pyrlik i żelosko w wieńcu laurowym (młotki górnicze) i bliżej nieokreślony symbol graficzny przypominający zaciśniętą pięść lub bryłkę węgla. Wymiary to 100 mm x 70 mm. Wszystkie bony posiadają numer kolejny wydrukowany za pomocą numeratora, datę ważności i zawierają klauzulę o braku możliwości nabycia za bony wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Bony są składane w bloczkach po 100 sztuk, sklejone lewostronnie z zachowaniem kolejności numeracji. Bony wydrukowała gliwicka spółka „ALT”.


Artykuł pierwotnie został opublikowany w 2016 r. w kwartalniku numizmatycznym – numizmatyków z miast Jastrzębie Zdrój, Praszka, Wieluń – „GROSZ” (nr 145, s. 17-18).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: